• Hop til indhold
  • Gå til bund
Efterårsudsalg: Få 25 % medlemsrabat på næsten hele sortimentet SE MERE
Gratis levering på alle ordrer over 400 kr.
Søgevindue
Clarins
Hamburger-menu
  • Efterårsudsalg
  • Nyheder
  • Hudpleje
  • Kropspleje
  • Makeup
  • Gaver
  • Særlige Tilbud
  • Sidste chance
  • Clarins indefra
  • Services
  1. Hjem
  2. SPOR DIT PRODUKT

SPOR DIT PRODUKT

(59) Læs mere Læs mindre
At leve et smukt liv betyder ogsåat interessere sig for miljøet og sociale problemer. Derfor har vi lavet Clarins T.R.U.S.T.-platformen (traceability- responsibility - uniqueness - security -transparency), så du kan spore dine Clarins-produkter hele vejen fra marken til dig.

Du kan se, hvordan ingredienserne blev dyrket, under hvilke forhold (økologisk, Fair Trade, Domaine Clarins) - også hvordan dit produkt blev udtænkt, fra udarbejdelse af formlen til afsendelse af produktet.

Dette initiativ om sporbarhed passer perfekt med Clarins-værdier om gennemsigtighed, som har været omdrejningspunktet for brandets succes. Ved at bruge din smartphones kamera kan du scanne QR-koden på emballagen, som vil føre dig direkte til produktsiden på vores hjemmeside. Der kan du klikke på Clarins T.R.U.S.T.-linket og spore produktets rejse, hvor det kommer fra, indkøb og se, hvordan Clarins lever op til sine værdier om gennemsigtighed. For at understrege vores forpligtelse er alle data sikret på en blockchain. Lev et smukt liv, lev bæredygtigt!
Indlæs forrige
Blue Orchid Treatment Oil - Dehydrated Skin 30 ml Tidligere pris DKK 380,00 Nuværende pris DKK 334,40 Bedømmelse: 4.8742 stjerner ud af 5
Best seller
Blue Orchid Treatment Oil - Dehydrated Skin Blue Orchid Treatment Oil - Dehydrated Skin
Blue Orchid Treatment Oil - Dehydrated Skin
30 ml
Tidligere pris DKK 380,00
DKK 380,00
Nuværende pris DKK 334,40
DKK 334,40
(DKK 1.114,67/100ml)
Medlemspris DKK 284,24
DKK 284,24
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 947,47/100ml)

Ansigtsolie til dehydreret hud fremstillet af 100 % rene planteekstrakter

Tonic Oil-Balm 200 ml Tidligere pris DKK 365,00 Nuværende pris DKK 321,20 Bedømmelse: 4.8521 stjerner ud af 5
Tonic Oil-Balm Tonic Oil-Balm
Tonic Oil-Balm
200 ml
Tidligere pris DKK 365,00
DKK 365,00
Nuværende pris DKK 321,20
DKK 321,20
(DKK 160,60/100ml)
Medlemspris DKK 273,02
DKK 273,02
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 136,51/100ml)

Fugtgivende bodybalsam med æteriske olier for styrket hud.

PURE-RESET Mattifying Blemish Gel - Youthful Skin - Mattifying and Anti-Blemish 50 ml Tidligere pris DKK 200,00 Nuværende pris DKK 176,00 Bedømmelse: 4.5625 stjerner ud af 5
PURE-RESET Mattifying Blemish Gel - Youthful Skin - Mattifying and Anti-Blemish PURE-RESET Mattifying Blemish Gel - Youthful Skin - Mattifying and Anti-Blemish
PURE-RESET Mattifying Blemish Gel - Youthful Skin - Mattifying and Anti-Blemish
50 ml
Tidligere pris DKK 200,00
DKK 200,00
Nuværende pris DKK 176,00
DKK 176,00
(DKK 352,00/100ml)
Medlemspris DKK 149,60
DKK 149,60
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 299,20/100ml)

Den matterende, frosted gel til ungdommelig hud, som synligt er med til at reducere skinnende hud og bekæmpe skønhedsfejl. Øjeblikkelig skjulende effekt.

RE-MOVE Purifying Cleaning Gel - Youthful Skin - Foaming 125 ml Tidligere pris DKK 170,00 Nuværende pris DKK 149,60 Bedømmelse: 4.5 stjerner ud af 5
RE-MOVE Purifying Cleaning Gel - Youthful Skin - Foaming RE-MOVE Purifying Cleaning Gel - Youthful Skin - Foaming
RE-MOVE Purifying Cleaning Gel - Youthful Skin - Foaming
125 ml
Tidligere pris DKK 170,00
DKK 170,00
Nuværende pris DKK 149,60
DKK 149,60
(DKK 119,68/100ml)
Medlemspris DKK 127,16
DKK 127,16
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 101,73/100ml)

Den forfriskende rensende gel til ungdommelig hud, som effektivt er med til at fjerne alle urenheder. Forfriskende effekt!

Multi-Active Smoothing Day Cream - Dry Skin 50 ml Tidligere pris DKK 535,00 Nuværende pris DKK 470,80 Bedømmelse: 4.4048 stjerner ud af 5
Multi-Active Smoothing Day Cream - Dry Skin Multi-Active Smoothing Day Cream - Dry Skin
Multi-Active Smoothing Day Cream - Dry Skin
50 ml
Tidligere pris DKK 535,00
DKK 535,00
Nuværende pris DKK 470,80
DKK 470,80
(DKK 941,60/100ml)
Medlemspris DKK 400,18
DKK 400,18
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 800,36/100ml)

Udglattende creme, der booster hudens glans. Rig og behagelig tekstur. Beriget med [NIACINAMIDE + SEA HOLLY EXTRACT]

Multi-Active Smoothing Night Cream - Dry Skin 50 ml Tidligere pris DKK 565,00 Nuværende pris DKK 497,20 Bedømmelse: 4.4167 stjerner ud af 5
Multi-Active Smoothing Night Cream - Dry Skin Multi-Active Smoothing Night Cream - Dry Skin
Multi-Active Smoothing Night Cream - Dry Skin
50 ml
Tidligere pris DKK 565,00
DKK 565,00
Nuværende pris DKK 497,20
DKK 497,20
(DKK 994,40/100ml)
Medlemspris DKK 422,62
DKK 422,62
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 845,24/100ml)

Udglattende og fornyende natcreme beriget med [NIACINAMIDE + SEA HOLLY EXTRACT]. Rig, lindrende tekstur.

Masvelt Advanced Body Shaping Cream 200 g Tidligere pris DKK 450,00 Nuværende pris DKK 396,00 Bedømmelse: 4.3871 stjerner ud af 5
Masvelt Advanced Body Shaping Cream Masvelt Advanced Body Shaping Cream
Masvelt Advanced Body Shaping Cream
200 g
Tidligere pris DKK 450,00
DKK 450,00
Nuværende pris DKK 396,00
DKK 396,00
(DKK 198,00/100g)
Medlemspris DKK 336,60
DKK 336,60
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 168,30/100g)

Den modellerende creme til kvinder under 50 år, der former og nydefinere kroppens konturer.

Contour Body Treatment Oil 100 ml Tidligere pris DKK 430,00 Nuværende pris DKK 378,40 Bedømmelse: 4.7895 stjerner ud af 5
Contour Body Treatment Oil Contour Body Treatment Oil
Contour Body Treatment Oil
100 ml
Tidligere pris DKK 430,00
DKK 430,00
Nuværende pris DKK 378,40
DKK 378,40
(DKK 378,40/100ml)
Medlemspris DKK 321,64
DKK 321,64
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 321,64/100ml)

Detoxify med essentielle olier, der virker afslappende, glatter ud og afgifter

Relax Treatment Oil - Soothing/Relaxing 100 ml Tidligere pris DKK 430,00 Nuværende pris DKK 378,40 Bedømmelse: 4.8193 stjerner ud af 5
Relax Treatment Oil - Soothing/Relaxing Relax Treatment Oil - Soothing/Relaxing
Relax Treatment Oil - Soothing/Relaxing
100 ml
Tidligere pris DKK 430,00
DKK 430,00
Nuværende pris DKK 378,40
DKK 378,40
(DKK 378,40/100ml)
Medlemspris DKK 321,64
DKK 321,64
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 321,64/100ml)

Afslappende, lindrende og udglattende 100 % rene planteekstrakter

Hydra-Essentiel [HA²] Emulsion 75 ml Tidligere pris DKK 400,00 Nuværende pris DKK 352,00 Bedømmelse: 3 stjerner ud af 5
Hydra-Essentiel [HA²] Emulsion Hydra-Essentiel [HA²] Emulsion
Hydra-Essentiel [HA²] Emulsion
75 ml
Tidligere pris DKK 400,00
DKK 400,00
Nuværende pris DKK 352,00
DKK 352,00
(DKK 469,33/100ml)
Medlemspris DKK 299,20
DKK 299,20
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 398,93/100ml)

Den fugttilførende og blødgørende dagemulsion til ansigtet.

Hydra-Essentiel [HA²] Light Cream 50 ml Tidligere pris DKK 400,00 Nuværende pris DKK 352,00 Bedømmelse: 4.7647 stjerner ud af 5
Eksklusivt på clarins.dk
Hydra-Essentiel [HA²] Light Cream
Hydra-Essentiel [HA²] Light Cream
50 ml
Tidligere pris DKK 400,00
DKK 400,00
Nuværende pris DKK 352,00
DKK 352,00
(DKK 704,00/100ml)
Medlemspris DKK 299,20
DKK 299,20
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 598,40/100ml)

Ansigtsdagcremen, som tilfører fugt, i en let udgave.

Tonic Sugar Polisher 250 g Tidligere pris DKK 400,00 Nuværende pris DKK 352,00 Bedømmelse: 4.74 stjerner ud af 5
Tonic Sugar Polisher Tonic Sugar Polisher
Tonic Sugar Polisher
250 g
Tidligere pris DKK 400,00
DKK 400,00
Nuværende pris DKK 352,00
DKK 352,00
(DKK 140,80/100g)
Medlemspris DKK 299,20
DKK 299,20
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 119,68/100g)

Bodyscrub med æteriske olier, der fornyr huden.

Multi-Active Revitalizing Treatment Essence 200 ml Tidligere pris DKK 295,00 Nuværende pris DKK 259,60 Bedømmelse: 4.9231 stjerner ud af 5
Eksklusivt på clarins.dk
Multi-Active Revitalizing Treatment Essence Multi-Active Revitalizing Treatment Essence
Multi-Active Revitalizing Treatment Essence
200 ml
Tidligere pris DKK 295,00
DKK 295,00
Nuværende pris DKK 259,60
DKK 259,60
(DKK 129,80/100ml)
Medlemspris DKK 220,66
DKK 220,66
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 110,33/100ml)

En frisk, sansemættende essens, der revitaliserer og tilfører huden fugt, så den ser glattere ud.

RE-CHARGE Hydra-Plumping Night Mask - Youthful Skin - Quenching 50 ml Tidligere pris DKK 225,00 Nuværende pris DKK 198,00 Bedømmelse: 4.6923 stjerner ud af 5
RE-CHARGE Hydra-Plumping Night Mask - Youthful Skin - Quenching RE-CHARGE Hydra-Plumping Night Mask - Youthful Skin - Quenching
RE-CHARGE Hydra-Plumping Night Mask - Youthful Skin - Quenching
50 ml
Tidligere pris DKK 225,00
DKK 225,00
Nuværende pris DKK 198,00
DKK 198,00
(DKK 396,00/100ml)
Medlemspris DKK 168,30
DKK 168,30
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 336,60/100ml)

Den friske natmaske til ungdommelig hud absorberes let, tilfører huden fugt og giver den ny energi samt fylde som efter en god nats søvn. Genopfriskende effekt.

Precious La Crème Riche - Age-Defying Moisturiser 50 ml Nuværende pris DKK 2.785,00 Bedømmelse: 5 stjerner ud af 5
Precious La Crème Riche - Age-Defying Moisturiser Precious La Crème Riche - Age-Defying Moisturiser
Precious La Crème Riche - Age-Defying Moisturiser
50 ml
Nuværende pris DKK 2.785,00
DKK 2.785,00
(DKK 5.570,00/100ml)
Medlemspris DKK 2.367,25
DKK 2.367,25
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 4.734,50/100ml)

En rigere version af Clarins Precious Cream, mere cremet og fed. Perfekt egnet til tør hud.

Multi-Active Smoothing Emulsion 100 ml Tidligere pris DKK 535,00 Nuværende pris DKK 470,80 Bedømmelse: 3.44 stjerner ud af 5
Multi-Active Smoothing Emulsion Multi-Active Smoothing Emulsion
Multi-Active Smoothing Emulsion
100 ml
Tidligere pris DKK 535,00
DKK 535,00
Nuværende pris DKK 470,80
DKK 470,80
(DKK 470,80/100ml)
Medlemspris DKK 400,18
DKK 400,18
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 400,18/100ml)

En let, frisk tekstur, der booster hudens glans, med en matterende og udglattende effekt beriget med [NIACINAMIDE + SEA HOLLY EXTRACT]

Eau Extraordinaire Body Cream 200 ml Tidligere pris DKK 350,00 Nuværende pris DKK 308,00 Bedømmelse: 4.8154 stjerner ud af 5
Eau Extraordinaire Body Cream Eau Extraordinaire Body Cream
Eau Extraordinaire Body Cream
200 ml
Tidligere pris DKK 350,00
DKK 350,00
Nuværende pris DKK 308,00
DKK 308,00
(DKK 154,00/100ml)
Medlemspris DKK 261,80
DKK 261,80
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 130,90/100ml)

Den fugtgivende bodycreme med blomster- og frugtnoter af Eau Extraordinaire.

Precious La Crème - Age-Defying Moisturiser 50 ml Nuværende pris DKK 2.750,00 Bedømmelse: 4.5333 stjerner ud af 5
Precious La Crème - Age-Defying Moisturiser Precious La Crème - Age-Defying Moisturiser
Precious La Crème - Age-Defying Moisturiser
50 ml
Nuværende pris DKK 2.750,00
DKK 2.750,00
(DKK 5.500,00/100ml)
Medlemspris DKK 2.337,50
DKK 2.337,50
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 4.675,00/100ml)

Exceptionel anti-aging pleje, som modvirker aldringstegn og stimulerer hudens egne ungdomsbevarende ressourcer.

Precious La Lotion - Treatment Essence 150 ml Nuværende pris DKK 890,00 Bedømmelse: 4.75 stjerner ud af 5
Precious La Lotion - Treatment Essence Precious La Lotion - Treatment Essence
Precious La Lotion - Treatment Essence
150 ml
Nuværende pris DKK 890,00
DKK 890,00
(DKK 593,33/100ml)
Medlemspris DKK 756,50
DKK 756,50
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 504,33/100ml)

Frisk og velgørende Essence-Lotion: bruges inden cremen og gør huden modtagelig for alle cremens gavnlige virkninger.

Precious L'Outil - Massage Tool unit Nuværende pris DKK 425,00 Bedømmelse: 1 stjerner ud af 5
Precious L'Outil - Massage Tool Precious L'Outil - Massage Tool
Precious L'Outil - Massage Tool
unit
Nuværende pris DKK 425,00
DKK 425,00
1 vare
Medlemspris DKK 361,25
DKK 361,25
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
1 vare

Exceptionel applikator udviklet af Clarins Institute for at øge den sansemæssige oplevelse og resultatet af Clarins Precious.

Precious Le Sèrum 30 ml Nuværende pris DKK 2.750,00 Bedømmelse: 4.8 stjerner ud af 5
Precious Le Sèrum Precious Le Sèrum
Precious Le Sèrum
30 ml
Nuværende pris DKK 2.750,00
DKK 2.750,00
(DKK 9.166,67/100ml)
Medlemspris DKK 2.337,50
DKK 2.337,50
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 7.791,67/100ml)

Exceptionelt anti-aging serum med løftende virkning, der er med til at omdefinere ansigtets konturer og give huden lys.

Du har set 58 af 59 produkter

Indlæs mere

Dette kan du se på T.R.U.S.T.

Omfatter Clarins T.R.U.S.T.-platformen både hudpleje- og makeupprodukter?
Indtil videre omfatter Clarins T.R.U.S.T.-platformen kun hudplejeprodukter. Udrulningen af Clarins T.R.U.S.T. sker løbende, men Clarins har besluttet at prioritere og medtage ingredienser i hudplejeprodukter på kort sigt.

Vil alle Clarins’ hudplejeprodukter være omfattet?
Clarins T.R.U.S.T-platformen er baseret på blockchain-teknologi, som kun omfatter produkter, der er fremstillet af Clarins. Det er vores mål at medtage alle vores hudplejeprodukter på Clarins T.R.U.S.T. i 2025, med undtagelse af produkter fremstillet af uafhængige underleverandører. Vi arbejder med underleverandører, når produktudvikling kræver særlig viden eller bestemte processer, som ikke kan udføres på vores fabrik i Pontoise. Alle vores produkter fra underleverandører overholder de samme strenge kvalitetskriterier som vores internt udviklede produkter.

Ingredienser og formler

Vil alle ingredienser i produktformler kunne spores på Clarins T.R.U.S.T.?
Indtil videre gælder Clarins T.R.U.S.T.-platformen kun for plantebaserede ingredienser - grundlaget for vores ansvarlige indkøb. Oplysninger om andre ingredienser i produktet, f.eks. konserveringsmidler, fortykningsmidler eller solfiltre, er beskrevet for hvert enkelt produkt på Clarins-hjemmesiden.

Hvorfor indkøber Clarins ikke kun planter i Frankrig?
Hos Clarins prioriterer vi at indkøbe i Frankrig, når vi kan. Somme tider er det kun planter fra fjernere liggende marker, der har de specifikke egenskaber, som vores fyto-kemikere leder efter. Når vi indkøber visse ingredienser fra lande med et lavt indeks for menneskelig udvikling, kan vi støtte en snes fair trade-programmer verden over, i Madagaskar og Burkina Faso for bare at nævne to. Dermed medvirker vi til at opmuntre lokalbefolkninger til at udvikle deres særlige viden og lokale økonomi, samtidig med at lokale ressourcer respekteres.

Partnere og økologisk landbrug

Hvad står “CCF” (Certified Clarins Farm) for?
Partnere, der har mærket ‘CCF’, opfylder den højeste grad af krav til indkøb af vores planter, som defineret i Clarins’ Charter for ansvarligt indkøb, der kan ses på Clarins.dk. Kriterierne er: certificeret økologisk landbrug + sporbarhed helt tilbage til høstområdet + langvarig kontrakt mellem Clarins og leverandøren.

Hvorfor bruger Clarins ikke kun økologiske ingredienser?
Clarins’ Charter for ansvarligt indkøb er baseret på kriterier for regenerativ landbrugspraksis, som der stilles endnu højere krav til end de krav, der stilles til en garanti for økologiske ingredienser. For at kunne klassificeres som værende regenerativt landbrug skal processerne og ingredienserne værne om miljøet og samtidig respektere lokalbefolkninger, en forpligtelse i overensstemmelse med Clarins’ filosofi.
Når det er sagt, prioriterer Clarins planteekstrakter, der er høstet fra certificeret økologisk landbrug. I øjeblikket består 59% af vores herbarium af økologiske planter. Det er vores mål at nå op på 80% i 2025.
For så vidt angår ingredienser, der hverken er dyrket økologisk eller certificeret økologisk, arbejder vi på, så vidt det er muligt, at overgå til økologisk dyrkning hos vores leverandører. Alene i 2021 har vi støttet og bekræftet skiftet til økologisk dyrkning i 13 tilfælde.

Produktions- og produktsikkerhed

Hvad angiver produktionsdatoen på Clarins T.R.U.S.T.?
Produktionsdatoen er den dato, da partiet blev emballeret. Med andre ord er det den dato, hvor dit produkt blev påfyldt.

Hvor længe er det sikkert at bruge mit produkt?
Hos Clarins er holdbarhedsperioden for alle vores kosmetikprodukter angivet til 36 måneder, når det opbevares under hensigtsmæssige forhold, medmindre andet er angivet på emballagen. Tjek mærkaten med holdbarhed efter åbning [PAO] (ofte i form af en krukke med et tal ved siden af) bag på al vores emballage for at se, i hvor mange måneder dit produkt som minimum kan anvendes efter åbning.

Filtre

Sorter efter

Du kan ikke tilføje dette produkt til din kurv.