• Hop til indhold
  • Gå til bund
Efterårsudsalg: Få 25 % medlemsrabat på næsten hele sortimentet SE MERE
Gratis levering på alle ordrer over 400 kr.
Søgevindue
Clarins
Hamburger-menu
  • Efterårsudsalg
  • Nyheder
  • Hudpleje
  • Kropspleje
  • Makeup
  • Gaver
  • Særlige Tilbud
  • Sidste chance
  • Clarins indefra
  • Services
  1. Hjem
  2. SPOR DIT PRODUKT

SPOR DIT PRODUKT

(59) Læs mere Læs mindre
At leve et smukt liv betyder ogsåat interessere sig for miljøet og sociale problemer. Derfor har vi lavet Clarins T.R.U.S.T.-platformen (traceability- responsibility - uniqueness - security -transparency), så du kan spore dine Clarins-produkter hele vejen fra marken til dig.

Du kan se, hvordan ingredienserne blev dyrket, under hvilke forhold (økologisk, Fair Trade, Domaine Clarins) - også hvordan dit produkt blev udtænkt, fra udarbejdelse af formlen til afsendelse af produktet.

Dette initiativ om sporbarhed passer perfekt med Clarins-værdier om gennemsigtighed, som har været omdrejningspunktet for brandets succes. Ved at bruge din smartphones kamera kan du scanne QR-koden på emballagen, som vil føre dig direkte til produktsiden på vores hjemmeside. Der kan du klikke på Clarins T.R.U.S.T.-linket og spore produktets rejse, hvor det kommer fra, indkøb og se, hvordan Clarins lever op til sine værdier om gennemsigtighed. For at understrege vores forpligtelse er alle data sikret på en blockchain. Lev et smukt liv, lev bæredygtigt!
Indlæs forrige
Multi-Active Smoothing Day Cream SPF 15 50 ml Tidligere pris DKK 535,00 Nuværende pris DKK 470,80 Bedømmelse: 4.5761 stjerner ud af 5
Multi-Active Smoothing Day Cream SPF 15 Multi-Active Smoothing Day Cream SPF 15
Multi-Active Smoothing Day Cream SPF 15
50 ml
Tidligere pris DKK 535,00
DKK 535,00
Nuværende pris DKK 470,80
DKK 470,80
(DKK 941,60/100ml)
Medlemspris DKK 400,18
DKK 400,18
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 800,36/100ml)

Udglattende creme, der booster hudens glans, med SPF 15. Beriget med [NIACINAMIDE + SEA HOLLY EXTRACT]

Gentle Eye Make-Up Remover 125 ml Tidligere pris DKK 240,00 Nuværende pris DKK 211,20 Bedømmelse: 4.1477 stjerner ud af 5
Best seller
Gentle Eye Make-Up Remover Gentle Eye Make-Up Remover
Gentle Eye Make-Up Remover
125 ml
Tidligere pris DKK 240,00
DKK 240,00
Nuværende pris DKK 211,20
DKK 211,20
(DKK 168,96/100ml)
Medlemspris DKK 179,52
DKK 179,52
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 143,62/100ml)

Makeupfjerneren til sarte øjne, som blidt fjerner makeup.

Hydra-Essentiel [HA²] Cream-Mask 75 ml Tidligere pris DKK 315,00 Nuværende pris DKK 277,20 Bedømmelse: 4.4167 stjerner ud af 5
Hydra-Essentiel [HA²] Cream-Mask Hydra-Essentiel [HA²] Cream-Mask
Hydra-Essentiel [HA²] Cream-Mask
75 ml
Tidligere pris DKK 315,00
DKK 315,00
Nuværende pris DKK 277,20
DKK 277,20
(DKK 369,60/100ml)
Medlemspris DKK 235,62
DKK 235,62
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 314,16/100ml)

Masken er beriget med hyaluronsyrer og ceramider for intens fugtmætning og en styrket hudbarriere.

Tonic Treatment Oil - Firming/Toning 100 ml Tidligere pris DKK 430,00 Nuværende pris DKK 378,40 Bedømmelse: 4.7885 stjerner ud af 5
Best seller
Tonic Treatment Oil - Firming/Toning Tonic Treatment Oil - Firming/Toning
Tonic Treatment Oil - Firming/Toning
100 ml
Tidligere pris DKK 430,00
DKK 430,00
Nuværende pris DKK 378,40
DKK 378,40
(DKK 378,40/100ml)
Medlemspris DKK 321,64
DKK 321,64
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 321,64/100ml)

En opstrammende kropsolie, der toner og forbedrer elasticiteten – ideel til at fjerne strækmærker. 100 % rene planteekstrakter

Lotus Face Treatment Oil - Combination/Oily Skin 30 ml Tidligere pris DKK 380,00 Nuværende pris DKK 334,40 Bedømmelse: 4.8082 stjerner ud af 5
Lotus Face Treatment Oil - Combination/Oily Skin Lotus Face Treatment Oil - Combination/Oily Skin
Lotus Face Treatment Oil - Combination/Oily Skin
30 ml
Tidligere pris DKK 380,00
DKK 380,00
Nuværende pris DKK 334,40
DKK 334,40
(DKK 1.114,67/100ml)
Medlemspris DKK 284,24
DKK 284,24
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 947,47/100ml)

Ansigtsolie genopretter balancen i fedtet hud. Den er fremstillet af 100 % rene planteekstrakter

Body Lotion - Eau des Jardins 200 ml Tidligere pris DKK 350,00 Nuværende pris DKK 308,00 Bedømmelse: 4.5577 stjerner ud af 5
Body Lotion - Eau des Jardins Body Lotion - Eau des Jardins
Body Lotion - Eau des Jardins
200 ml
Tidligere pris DKK 350,00
DKK 350,00
Nuværende pris DKK 308,00
DKK 308,00
(DKK 154,00/100ml)
Medlemspris DKK 261,80
DKK 261,80
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 130,90/100ml)

Fugtgivende bodylotion med den opløftende duft af Eau des Jardins æteriske olier.

Shower Gel - Eau Dynamisante 200 ml Tidligere pris DKK 215,00 Nuværende pris DKK 189,20 Bedømmelse: 4.3729 stjerner ud af 5
Shower Gel - Eau Dynamisante Shower Gel - Eau Dynamisante
Shower Gel - Eau Dynamisante
200 ml
Tidligere pris DKK 215,00
DKK 215,00
Nuværende pris DKK 189,20
DKK 189,20
(DKK 94,60/100ml)
Medlemspris DKK 160,82
DKK 160,82
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 80,41/100ml)

Showergel med den opkvikkende duft af Eau Dynamisantes æteriske olier.

Total Cleansing Oil 2 Størrelser Tidligere pris DKK 260,00 Nuværende pris DKK 228,80 Bedømmelse: 4.7778 stjerner ud af 5
Best seller
Total Cleansing Oil
Total Cleansing Oil
2 Størrelser
Fra
Tidligere pris DKK 260,00
DKK 260,00
Nuværende pris DKK 228,80
DKK 228,80
(DKK 152,53/100ml)
Fra
Medlemspris DKK 194,48
DKK 194,48
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 129,65/100ml)

Rensende olie, som fjerner selv vandfast makeup og er med til at bevare hudens balance.

RE-BOOST Hydra-Nourishing Cream - Youthful Skin - Intense Nourishment 50 ml Tidligere pris DKK 200,00 Nuværende pris DKK 176,00 Bedømmelse: 4.4828 stjerner ud af 5
RE-BOOST Hydra-Nourishing Cream - Youthful Skin - Intense Nourishment RE-BOOST Hydra-Nourishing Cream - Youthful Skin - Intense Nourishment
RE-BOOST Hydra-Nourishing Cream - Youthful Skin - Intense Nourishment
50 ml
Tidligere pris DKK 200,00
DKK 200,00
Nuværende pris DKK 176,00
DKK 176,00
(DKK 352,00/100ml)
Medlemspris DKK 149,60
DKK 149,60
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 299,20/100ml)

Den rige, fede creme til ungdommelig hud er med til at nære tør og sart hud intenst. Kokoneffekt.

Hydra-Essentiel [HA²] Matte Gel 75 ml Tidligere pris DKK 400,00 Nuværende pris DKK 352,00 Bedømmelse: 4.7368 stjerner ud af 5
Hydra-Essentiel [HA²] Matte Gel
Hydra-Essentiel [HA²] Matte Gel
75 ml
Tidligere pris DKK 400,00
DKK 400,00
Nuværende pris DKK 352,00
DKK 352,00
(DKK 469,33/100ml)
Medlemspris DKK 299,20
DKK 299,20
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 398,93/100ml)

Ansigtsdaggelen, som tilfører huden fugt og giver den et mat skær.

Revitalising shower milk- Eau Extraordinaire 200 ml Tidligere pris DKK 215,00 Nuværende pris DKK 189,20 Bedømmelse: 4.1176 stjerner ud af 5
Revitalising shower milk- Eau Extraordinaire Revitalising shower milk- Eau Extraordinaire
Revitalising shower milk- Eau Extraordinaire
200 ml
Tidligere pris DKK 215,00
DKK 215,00
Nuværende pris DKK 189,20
DKK 189,20
(DKK 94,60/100ml)
Medlemspris DKK 160,82
DKK 160,82
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 80,41/100ml)

Eau Extraordinaire showercreme med revitaliserende æteriske olier

Shower Gel - Eau des Jardins 200 ml Tidligere pris DKK 215,00 Nuværende pris DKK 189,20 Bedømmelse: 4.6515 stjerner ud af 5
Shower Gel - Eau des Jardins Shower Gel - Eau des Jardins
Shower Gel - Eau des Jardins
200 ml
Tidligere pris DKK 215,00
DKK 215,00
Nuværende pris DKK 189,20
DKK 189,20
(DKK 94,60/100ml)
Medlemspris DKK 160,82
DKK 160,82
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 80,41/100ml)

Velduftende showergel med den opløftende duft af Eau des Jardins æteriske olier.

Santal Treatment Oil - Dry Skin 30 ml Tidligere pris DKK 380,00 Nuværende pris DKK 334,40 Bedømmelse: 4.6788 stjerner ud af 5
Santal Treatment Oil - Dry Skin Santal Treatment Oil - Dry Skin
Santal Treatment Oil - Dry Skin
30 ml
Tidligere pris DKK 380,00
DKK 380,00
Nuværende pris DKK 334,40
DKK 334,40
(DKK 1.114,67/100ml)
Medlemspris DKK 284,24
DKK 284,24
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 947,47/100ml)

Olier, der genopretter hudens balance, fremstillet af 100 % rene planteekstrakter

PURE-RESET Smooth Skin Blemish Serum - Youthful Skin - Rebalancing and Anti-Blemish 30 ml Tidligere pris DKK 240,00 Nuværende pris DKK 211,20 Bedømmelse: 4.8333 stjerner ud af 5
PURE-RESET Smooth Skin Blemish Serum - Youthful Skin - Rebalancing and Anti-Blemish PURE-RESET Smooth Skin Blemish Serum - Youthful Skin - Rebalancing and Anti-Blemish
PURE-RESET Smooth Skin Blemish Serum - Youthful Skin - Rebalancing and Anti-Blemish
30 ml
Tidligere pris DKK 240,00
DKK 240,00
Nuværende pris DKK 211,20
DKK 211,20
(DKK 704,00/100ml)
Medlemspris DKK 179,52
DKK 179,52
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 598,40/100ml)

Dette friske og lette serum til ungdommelig hud er beriget med zink, glycolsyre og salicylsyre, der øjeblikkeligt bidrager til følelsen af ny hud.

Hydra-Essentiel [HA] Moisture Replenishing Lip Balm 15 ml Tidligere pris DKK 165,00 Nuværende pris DKK 145,20 Bedømmelse: 3.8 stjerner ud af 5
Hydra-Essentiel [HA] Moisture Replenishing Lip Balm Hydra-Essentiel [HA] Moisture Replenishing Lip Balm
Hydra-Essentiel [HA] Moisture Replenishing Lip Balm
15 ml
Tidligere pris DKK 165,00
DKK 165,00
Nuværende pris DKK 145,20
DKK 145,20
(DKK 968,00/100ml)
Medlemspris DKK 123,42
DKK 123,42
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 822,80/100ml)

Den fugt- og fyldegivende læbebalm er beriget med hyaluronsyre, som beskytter, fugtmætter og nærer læberne.

Body Lotion - Eau Dynamisante 200 ml Tidligere pris DKK 350,00 Nuværende pris DKK 308,00 Bedømmelse: 4.5354 stjerner ud af 5
Body Lotion - Eau Dynamisante Body Lotion - Eau Dynamisante
Body Lotion - Eau Dynamisante
200 ml
Tidligere pris DKK 350,00
DKK 350,00
Nuværende pris DKK 308,00
DKK 308,00
(DKK 154,00/100ml)
Medlemspris DKK 261,80
DKK 261,80
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 130,90/100ml)

Fugtgivende bodylotion med den opkvikkende duft af Eau Dynamisantes æteriske olier.

Blue Orchid Treatment Oil - Dehydrated Skin 30 ml Tidligere pris DKK 380,00 Nuværende pris DKK 334,40 Bedømmelse: 4.8742 stjerner ud af 5
Best seller
Blue Orchid Treatment Oil - Dehydrated Skin Blue Orchid Treatment Oil - Dehydrated Skin
Blue Orchid Treatment Oil - Dehydrated Skin
30 ml
Tidligere pris DKK 380,00
DKK 380,00
Nuværende pris DKK 334,40
DKK 334,40
(DKK 1.114,67/100ml)
Medlemspris DKK 284,24
DKK 284,24
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 947,47/100ml)

Ansigtsolie til dehydreret hud fremstillet af 100 % rene planteekstrakter

Tonic Oil-Balm 200 ml Tidligere pris DKK 365,00 Nuværende pris DKK 321,20 Bedømmelse: 4.8521 stjerner ud af 5
Tonic Oil-Balm Tonic Oil-Balm
Tonic Oil-Balm
200 ml
Tidligere pris DKK 365,00
DKK 365,00
Nuværende pris DKK 321,20
DKK 321,20
(DKK 160,60/100ml)
Medlemspris DKK 273,02
DKK 273,02
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 136,51/100ml)

Fugtgivende bodybalsam med æteriske olier for styrket hud.

PURE-RESET Mattifying Blemish Gel - Youthful Skin - Mattifying and Anti-Blemish 50 ml Tidligere pris DKK 200,00 Nuværende pris DKK 176,00 Bedømmelse: 4.5625 stjerner ud af 5
PURE-RESET Mattifying Blemish Gel - Youthful Skin - Mattifying and Anti-Blemish PURE-RESET Mattifying Blemish Gel - Youthful Skin - Mattifying and Anti-Blemish
PURE-RESET Mattifying Blemish Gel - Youthful Skin - Mattifying and Anti-Blemish
50 ml
Tidligere pris DKK 200,00
DKK 200,00
Nuværende pris DKK 176,00
DKK 176,00
(DKK 352,00/100ml)
Medlemspris DKK 149,60
DKK 149,60
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 299,20/100ml)

Den matterende, frosted gel til ungdommelig hud, som synligt er med til at reducere skinnende hud og bekæmpe skønhedsfejl. Øjeblikkelig skjulende effekt.

RE-MOVE Purifying Cleaning Gel - Youthful Skin - Foaming 125 ml Tidligere pris DKK 170,00 Nuværende pris DKK 149,60 Bedømmelse: 4.5 stjerner ud af 5
RE-MOVE Purifying Cleaning Gel - Youthful Skin - Foaming RE-MOVE Purifying Cleaning Gel - Youthful Skin - Foaming
RE-MOVE Purifying Cleaning Gel - Youthful Skin - Foaming
125 ml
Tidligere pris DKK 170,00
DKK 170,00
Nuværende pris DKK 149,60
DKK 149,60
(DKK 119,68/100ml)
Medlemspris DKK 127,16
DKK 127,16
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 101,73/100ml)

Den forfriskende rensende gel til ungdommelig hud, som effektivt er med til at fjerne alle urenheder. Forfriskende effekt!

Multi-Active Smoothing Day Cream - Dry Skin 50 ml Tidligere pris DKK 535,00 Nuværende pris DKK 470,80 Bedømmelse: 4.4048 stjerner ud af 5
Multi-Active Smoothing Day Cream - Dry Skin Multi-Active Smoothing Day Cream - Dry Skin
Multi-Active Smoothing Day Cream - Dry Skin
50 ml
Tidligere pris DKK 535,00
DKK 535,00
Nuværende pris DKK 470,80
DKK 470,80
(DKK 941,60/100ml)
Medlemspris DKK 400,18
DKK 400,18
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 800,36/100ml)

Udglattende creme, der booster hudens glans. Rig og behagelig tekstur. Beriget med [NIACINAMIDE + SEA HOLLY EXTRACT]

Du har set 42 af 59 produkter

Indlæs mere

Dette kan du se på T.R.U.S.T.

Omfatter Clarins T.R.U.S.T.-platformen både hudpleje- og makeupprodukter?
Indtil videre omfatter Clarins T.R.U.S.T.-platformen kun hudplejeprodukter. Udrulningen af Clarins T.R.U.S.T. sker løbende, men Clarins har besluttet at prioritere og medtage ingredienser i hudplejeprodukter på kort sigt.

Vil alle Clarins’ hudplejeprodukter være omfattet?
Clarins T.R.U.S.T-platformen er baseret på blockchain-teknologi, som kun omfatter produkter, der er fremstillet af Clarins. Det er vores mål at medtage alle vores hudplejeprodukter på Clarins T.R.U.S.T. i 2025, med undtagelse af produkter fremstillet af uafhængige underleverandører. Vi arbejder med underleverandører, når produktudvikling kræver særlig viden eller bestemte processer, som ikke kan udføres på vores fabrik i Pontoise. Alle vores produkter fra underleverandører overholder de samme strenge kvalitetskriterier som vores internt udviklede produkter.

Ingredienser og formler

Vil alle ingredienser i produktformler kunne spores på Clarins T.R.U.S.T.?
Indtil videre gælder Clarins T.R.U.S.T.-platformen kun for plantebaserede ingredienser - grundlaget for vores ansvarlige indkøb. Oplysninger om andre ingredienser i produktet, f.eks. konserveringsmidler, fortykningsmidler eller solfiltre, er beskrevet for hvert enkelt produkt på Clarins-hjemmesiden.

Hvorfor indkøber Clarins ikke kun planter i Frankrig?
Hos Clarins prioriterer vi at indkøbe i Frankrig, når vi kan. Somme tider er det kun planter fra fjernere liggende marker, der har de specifikke egenskaber, som vores fyto-kemikere leder efter. Når vi indkøber visse ingredienser fra lande med et lavt indeks for menneskelig udvikling, kan vi støtte en snes fair trade-programmer verden over, i Madagaskar og Burkina Faso for bare at nævne to. Dermed medvirker vi til at opmuntre lokalbefolkninger til at udvikle deres særlige viden og lokale økonomi, samtidig med at lokale ressourcer respekteres.

Partnere og økologisk landbrug

Hvad står “CCF” (Certified Clarins Farm) for?
Partnere, der har mærket ‘CCF’, opfylder den højeste grad af krav til indkøb af vores planter, som defineret i Clarins’ Charter for ansvarligt indkøb, der kan ses på Clarins.dk. Kriterierne er: certificeret økologisk landbrug + sporbarhed helt tilbage til høstområdet + langvarig kontrakt mellem Clarins og leverandøren.

Hvorfor bruger Clarins ikke kun økologiske ingredienser?
Clarins’ Charter for ansvarligt indkøb er baseret på kriterier for regenerativ landbrugspraksis, som der stilles endnu højere krav til end de krav, der stilles til en garanti for økologiske ingredienser. For at kunne klassificeres som værende regenerativt landbrug skal processerne og ingredienserne værne om miljøet og samtidig respektere lokalbefolkninger, en forpligtelse i overensstemmelse med Clarins’ filosofi.
Når det er sagt, prioriterer Clarins planteekstrakter, der er høstet fra certificeret økologisk landbrug. I øjeblikket består 59% af vores herbarium af økologiske planter. Det er vores mål at nå op på 80% i 2025.
For så vidt angår ingredienser, der hverken er dyrket økologisk eller certificeret økologisk, arbejder vi på, så vidt det er muligt, at overgå til økologisk dyrkning hos vores leverandører. Alene i 2021 har vi støttet og bekræftet skiftet til økologisk dyrkning i 13 tilfælde.

Produktions- og produktsikkerhed

Hvad angiver produktionsdatoen på Clarins T.R.U.S.T.?
Produktionsdatoen er den dato, da partiet blev emballeret. Med andre ord er det den dato, hvor dit produkt blev påfyldt.

Hvor længe er det sikkert at bruge mit produkt?
Hos Clarins er holdbarhedsperioden for alle vores kosmetikprodukter angivet til 36 måneder, når det opbevares under hensigtsmæssige forhold, medmindre andet er angivet på emballagen. Tjek mærkaten med holdbarhed efter åbning [PAO] (ofte i form af en krukke med et tal ved siden af) bag på al vores emballage for at se, i hvor mange måneder dit produkt som minimum kan anvendes efter åbning.

Filtre

Sorter efter

Du kan ikke tilføje dette produkt til din kurv.