• Hop til indhold
  • Gå til bund
Efterårsudsalg: Få 25 % medlemsrabat på næsten hele sortimentet SE MERE
Gratis levering på alle ordrer over 400 kr.
Søgevindue
Clarins
Hamburger-menu
  • Efterårsudsalg
  • Nyheder
  • Hudpleje
  • Kropspleje
  • Makeup
  • Gaver
  • Særlige Tilbud
  • Sidste chance
  • Clarins indefra
  • Services
  1. Hjem
  2. SPOR DIT PRODUKT

SPOR DIT PRODUKT

(58) Læs mere Læs mindre
At leve et smukt liv betyder ogsåat interessere sig for miljøet og sociale problemer. Derfor har vi lavet Clarins T.R.U.S.T.-platformen (traceability- responsibility - uniqueness - security -transparency), så du kan spore dine Clarins-produkter hele vejen fra marken til dig.

Du kan se, hvordan ingredienserne blev dyrket, under hvilke forhold (økologisk, Fair Trade, Domaine Clarins) - også hvordan dit produkt blev udtænkt, fra udarbejdelse af formlen til afsendelse af produktet.

Dette initiativ om sporbarhed passer perfekt med Clarins-værdier om gennemsigtighed, som har været omdrejningspunktet for brandets succes. Ved at bruge din smartphones kamera kan du scanne QR-koden på emballagen, som vil føre dig direkte til produktsiden på vores hjemmeside. Der kan du klikke på Clarins T.R.U.S.T.-linket og spore produktets rejse, hvor det kommer fra, indkøb og se, hvordan Clarins lever op til sine værdier om gennemsigtighed. For at understrege vores forpligtelse er alle data sikret på en blockchain. Lev et smukt liv, lev bæredygtigt!
DOUBLE SERUM 3 Størrelser Nuværende pris DKK 715,00 Bedømmelse: 4.7592 stjerner ud af 5
Best seller
DOUBLE SERUM
DOUBLE SERUM
3 Størrelser
Fra
Nuværende pris DKK 715,00
DKK 715,00
(DKK 2.383,33/100ml)
Fra
Medlemspris DKK 607,75
DKK 607,75
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 2.025,83/100ml)

Double Serum er rettet mod aldringstegn, som skyldes naturlig aldring eller livsstil og miljø

Super Restorative Day Cream All Skin Types 50 ml Tidligere pris DKK 900,00 Nuværende pris DKK 792,00 Bedømmelse: 4.7184 stjerner ud af 5
Best seller
Super Restorative Day Cream All Skin Types Super Restorative Day Cream All Skin Types
Super Restorative Day Cream All Skin Types
50 ml
Tidligere pris DKK 900,00
DKK 900,00
Nuværende pris DKK 792,00
DKK 792,00
(DKK 1.584,00/100ml)
Medlemspris DKK 673,20
DKK 673,20
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 1.346,40/100ml)

Dagcreme, der modvirker slap hud og rynker, til alderen 50+.

Super Restorative Night Cream All Skin Types 50 ml Tidligere pris DKK 955,00 Nuværende pris DKK 840,40 Bedømmelse: 4.7495 stjerner ud af 5
Best seller
Super Restorative Night Cream All Skin Types Super Restorative Night Cream All Skin Types
Super Restorative Night Cream All Skin Types
50 ml
Tidligere pris DKK 955,00
DKK 955,00
Nuværende pris DKK 840,40
DKK 840,40
(DKK 1.680,80/100ml)
Medlemspris DKK 714,34
DKK 714,34
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 1.428,68/100ml)

Natcreme, der modvirker slap hud og linjer, til alderen 50+.

Super Restorative Day Cream Very Dry Skin 50 ml Tidligere pris DKK 900,00 Nuværende pris DKK 792,00 Bedømmelse: 4.7736 stjerner ud af 5
Best seller
Super Restorative Day Cream Very Dry Skin Super Restorative Day Cream Very Dry Skin
Super Restorative Day Cream Very Dry Skin
50 ml
Tidligere pris DKK 900,00
DKK 900,00
Nuværende pris DKK 792,00
DKK 792,00
(DKK 1.584,00/100ml)
Medlemspris DKK 673,20
DKK 673,20
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 1.346,40/100ml)

Dagcreme til tør hud, der modvirker slap hud og linjer, til alderen 50+.

Gentle Renewing Cleansing Mousse 2 Størrelser Tidligere pris DKK 95,00 Nuværende pris DKK 83,60 Bedømmelse: 4.7914 stjerner ud af 5
Best seller
Gentle Renewing Cleansing Mousse
Gentle Renewing Cleansing Mousse
2 Størrelser
Fra
Tidligere pris DKK 95,00
DKK 95,00
Nuværende pris DKK 83,60
DKK 83,60
(DKK 167,20/100ml)
Fra
Medlemspris DKK 71,06
DKK 71,06
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 142,12/100ml)

Denne meget skummende mousse fjerner blidt makeup og giver glansløs hud dens skær igen, samtidig med at huden renses og føles som ny.

One-Step Gentle Exfoliating Cleanser 125 ml Tidligere pris DKK 275,00 Nuværende pris DKK 242,00 Bedømmelse: 4.2194 stjerner ud af 5
Best seller
One-Step Gentle Exfoliating Cleanser
One-Step Gentle Exfoliating Cleanser
125 ml
Tidligere pris DKK 275,00
DKK 275,00
Nuværende pris DKK 242,00
DKK 242,00
(DKK 193,60/100ml)
Medlemspris DKK 205,70
DKK 205,70
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 164,56/100ml)

Denne forfriskende eksfolierende rens fjerner makeup, renser og eksfolierer nænsomt, samtidig med at hudens balance bevares.

sales

EKSKLUSIVT TILBUD

Dit Keep Glowing-kit fra 600kr.

Fra 21. september til 4. oktober får du vores eksklusive Keep Glowing-kit ved køb over 600kr. Et nøje udvalgt udvalg af Clarins favoritter, skabt til at fugte, revitalisere og fremhæve hudens naturlige glød, når efteråret begynder.

SHOP NU
Multi-Active Smoothing Day Cream - All Skin Types 50 ml Tidligere pris DKK 535,00 Nuværende pris DKK 470,80 Bedømmelse: 4.584 stjerner ud af 5
Best seller
Multi-Active Smoothing Day Cream - All Skin Types Multi-Active Smoothing Day Cream - All Skin Types
Multi-Active Smoothing Day Cream - All Skin Types
50 ml
Tidligere pris DKK 535,00
DKK 535,00
Nuværende pris DKK 470,80
DKK 470,80
(DKK 941,60/100ml)
Medlemspris DKK 400,18
DKK 400,18
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 800,36/100ml)

Udglattende creme, der booster hudens glans. Hurtigt absorberet tekstur. Beriget med [NIACINAMIDE + SEA HOLLY EXTRACT]

Tonic Bath & Shower Concentrate 2 Størrelser Tidligere pris DKK 170,00 Nuværende pris DKK 149,60 Bedømmelse: 4.2687 stjerner ud af 5
Tonic Bath & Shower Concentrate
Tonic Bath & Shower Concentrate
2 Størrelser
Fra
Tidligere pris DKK 170,00
DKK 170,00
Nuværende pris DKK 149,60
DKK 149,60
(DKK 74,80/100ml)
Fra
Medlemspris DKK 127,16
DKK 127,16
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 63,58/100ml)

Showergelen med æteriske olier, som renser og toner.

Super Restorative Balm For Abdomen and Waist 200 ml Tidligere pris DKK 635,00 Nuværende pris DKK 558,80 Bedømmelse: 4.525 stjerner ud af 5
Super Restorative Balm For Abdomen and Waist Super Restorative Balm For Abdomen and Waist
Super Restorative Balm For Abdomen and Waist
200 ml
Tidligere pris DKK 635,00
DKK 635,00
Nuværende pris DKK 558,80
DKK 558,80
(DKK 279,40/100ml)
Medlemspris DKK 474,98
DKK 474,98
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 237,49/100ml)

Balmen, som former og er med til at nydefinere områder med slap hud, især for kvinder over 50.

Super Restorative Night Cream Very Dry Skin 50 ml Tidligere pris DKK 955,00 Nuværende pris DKK 840,40 Bedømmelse: 4.8603 stjerner ud af 5
Super Restorative Night Cream Very Dry Skin Super Restorative Night Cream Very Dry Skin
Super Restorative Night Cream Very Dry Skin
50 ml
Tidligere pris DKK 955,00
DKK 955,00
Nuværende pris DKK 840,40
DKK 840,40
(DKK 1.680,80/100ml)
Medlemspris DKK 714,34
DKK 714,34
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 1.428,68/100ml)

Natcreme til tør hud, der modvirker slap hud og rynker, til alderen 50+.

Cleansing Micellar Water 2 Størrelser Tidligere pris DKK 120,00 Nuværende pris DKK 105,60 Bedømmelse: 4.6598 stjerner ud af 5
Best seller
Cleansing Micellar Water
Cleansing Micellar Water
2 Størrelser
Fra
Tidligere pris DKK 120,00
DKK 120,00
Nuværende pris DKK 105,60
DKK 105,60
(DKK 105,60/100ml)
Fra
Medlemspris DKK 89,76
DKK 89,76
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 89,76/100ml)

Frisk micellært rensevand, der fjerner makeup i et enkelt trin og samtidig er med til at bevare hudens balance.

Hydra-Essentiel [HA²] Bi-phase Serum 30 ml Tidligere pris DKK 470,00 Nuværende pris DKK 413,60 Bedømmelse: 4.566 stjerner ud af 5
Best seller
Hydra-Essentiel [HA²] Bi-phase Serum Hydra-Essentiel [HA²] Bi-phase Serum
Hydra-Essentiel [HA²] Bi-phase Serum
30 ml
Tidligere pris DKK 470,00
DKK 470,00
Nuværende pris DKK 413,60
DKK 413,60
(DKK 1.378,67/100ml)
Medlemspris DKK 351,56
DKK 351,56
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 1.171,87/100ml)

Dette serum, der er beriget med hyaluronsyre og polyfenoler fra safranblomsten, fugtmætter intenst og bevarer hudens balance.

Hydra-Essentiel [HA²] Silky Cream SPF 15 50 ml Tidligere pris DKK 400,00 Nuværende pris DKK 352,00 Bedømmelse: 4.74 stjerner ud af 5
Best seller
Hydra-Essentiel [HA²] Silky Cream SPF 15 Hydra-Essentiel [HA²] Silky Cream SPF 15
Hydra-Essentiel [HA²] Silky Cream SPF 15
50 ml
Tidligere pris DKK 400,00
DKK 400,00
Nuværende pris DKK 352,00
DKK 352,00
(DKK 704,00/100ml)
Medlemspris DKK 299,20
DKK 299,20
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 598,40/100ml)

Den anti-UV, antioxiderende dagfugtighedscreme.

Hydra-Essentiel [HA²] Night Cream 50 ml Tidligere pris DKK 430,00 Nuværende pris DKK 378,40 Bedømmelse: 4.7444 stjerner ud af 5
Best seller
Hydra-Essentiel [HA²] Night Cream Hydra-Essentiel [HA²] Night Cream
Hydra-Essentiel [HA²] Night Cream
50 ml
Tidligere pris DKK 430,00
DKK 430,00
Nuværende pris DKK 378,40
DKK 378,40
(DKK 756,80/100ml)
Medlemspris DKK 321,64
DKK 321,64
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 643,28/100ml)

Ansigtsnatcremen, som tilfører fugt og giver fylde.

Instant Eye Make-Up Remover 2 Størrelser Tidligere pris DKK 105,00 Nuværende pris DKK 92,40 Bedømmelse: 3.7225 stjerner ud af 5
Best seller
Instant Eye Make-Up Remover
Instant Eye Make-Up Remover
2 Størrelser
Fra
Tidligere pris DKK 105,00
DKK 105,00
Nuværende pris DKK 92,40
DKK 92,40
(DKK 184,80/100ml)
Fra
Medlemspris DKK 78,54
DKK 78,54
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 157,08/100ml)

Tofaset øjenmakeupfjerner, som blidt fjerner vandfast makeup.

Hydra-Essentiel [HA²] Rich Cream 50 ml Tidligere pris DKK 400,00 Nuværende pris DKK 352,00 Bedømmelse: 4.3151 stjerner ud af 5
Hydra-Essentiel [HA²] Rich Cream
Hydra-Essentiel [HA²] Rich Cream
50 ml
Tidligere pris DKK 400,00
DKK 400,00
Nuværende pris DKK 352,00
DKK 352,00
(DKK 704,00/100ml)
Medlemspris DKK 299,20
DKK 299,20
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 598,40/100ml)

Ansigtsdagcremen, som tilfører huden fugt og nærer den.

Multi-Active Smoothing Day Cream SPF 15 50 ml Tidligere pris DKK 535,00 Nuværende pris DKK 470,80 Bedømmelse: 4.5761 stjerner ud af 5
Multi-Active Smoothing Day Cream SPF 15 Multi-Active Smoothing Day Cream SPF 15
Multi-Active Smoothing Day Cream SPF 15
50 ml
Tidligere pris DKK 535,00
DKK 535,00
Nuværende pris DKK 470,80
DKK 470,80
(DKK 941,60/100ml)
Medlemspris DKK 400,18
DKK 400,18
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 800,36/100ml)

Udglattende creme, der booster hudens glans, med SPF 15. Beriget med [NIACINAMIDE + SEA HOLLY EXTRACT]

Hydra-Essentiel [HA²] Silky Cream 50 ml Tidligere pris DKK 400,00 Nuværende pris DKK 352,00 Bedømmelse: 4.7154 stjerner ud af 5
Hydra-Essentiel [HA²] Silky Cream
Hydra-Essentiel [HA²] Silky Cream
50 ml
Tidligere pris DKK 400,00
DKK 400,00
Nuværende pris DKK 352,00
DKK 352,00
(DKK 704,00/100ml)
Medlemspris DKK 299,20
DKK 299,20
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 598,40/100ml)

Ansigtsdagcremen, som tilfører huden fugt og giver den fylde.

Velvet Cleansing Milk 4 Størrelser Tidligere pris DKK 120,00 Nuværende pris DKK 105,60 Bedømmelse: 4.2151 stjerner ud af 5
Velvet Cleansing Milk
Velvet Cleansing Milk
4 Størrelser
Fra
Tidligere pris DKK 120,00
DKK 120,00
Nuværende pris DKK 105,60
DKK 105,60
(DKK 105,60/100ml)
Fra
Medlemspris DKK 89,76
DKK 89,76
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 89,76/100ml)

Silkeagtig rensemælk, der fjerner makeup, lindrer huden og er med til at bevare dens balance.

Multi-Active Smoothing Night Cream - All Skin Types 50 ml Tidligere pris DKK 565,00 Nuværende pris DKK 497,20 Bedømmelse: 4.7041 stjerner ud af 5
Multi-Active Smoothing Night Cream - All Skin Types Multi-Active Smoothing Night Cream - All Skin Types
Multi-Active Smoothing Night Cream - All Skin Types
50 ml
Tidligere pris DKK 565,00
DKK 565,00
Nuværende pris DKK 497,20
DKK 497,20
(DKK 994,40/100ml)
Medlemspris DKK 422,62
DKK 422,62
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 845,24/100ml)

Udglattende og fornyende natcreme beriget med [NIACINAMIDE + SEA HOLLY EXTRACT]. Lindrende tekstur.

Purifying Toning Lotion 3 Størrelser Tidligere pris DKK 240,00 Nuværende pris DKK 211,20 Bedømmelse: 3.8552 stjerner ud af 5
Purifying Toning Lotion
Purifying Toning Lotion
3 Størrelser
Fra
Tidligere pris DKK 240,00
DKK 240,00
Nuværende pris DKK 211,20
DKK 211,20
(DKK 105,60/100ml)
Fra
Medlemspris DKK 179,52
DKK 179,52
Medlemspris
Opret en konto, og få 15% rabat på alle produkter, hver gang du bestiller på Clarins.dk
(DKK 89,76/100ml)

Tonende lotion, der renser, opstrammer porer og er med til at bevare blandet til fedtets huds balance.

Du har set 21 af 58 produkter

Indlæs mere

Dette kan du se på T.R.U.S.T.

Omfatter Clarins T.R.U.S.T.-platformen både hudpleje- og makeupprodukter?
Indtil videre omfatter Clarins T.R.U.S.T.-platformen kun hudplejeprodukter. Udrulningen af Clarins T.R.U.S.T. sker løbende, men Clarins har besluttet at prioritere og medtage ingredienser i hudplejeprodukter på kort sigt.

Vil alle Clarins’ hudplejeprodukter være omfattet?
Clarins T.R.U.S.T-platformen er baseret på blockchain-teknologi, som kun omfatter produkter, der er fremstillet af Clarins. Det er vores mål at medtage alle vores hudplejeprodukter på Clarins T.R.U.S.T. i 2025, med undtagelse af produkter fremstillet af uafhængige underleverandører. Vi arbejder med underleverandører, når produktudvikling kræver særlig viden eller bestemte processer, som ikke kan udføres på vores fabrik i Pontoise. Alle vores produkter fra underleverandører overholder de samme strenge kvalitetskriterier som vores internt udviklede produkter.

Ingredienser og formler

Vil alle ingredienser i produktformler kunne spores på Clarins T.R.U.S.T.?
Indtil videre gælder Clarins T.R.U.S.T.-platformen kun for plantebaserede ingredienser - grundlaget for vores ansvarlige indkøb. Oplysninger om andre ingredienser i produktet, f.eks. konserveringsmidler, fortykningsmidler eller solfiltre, er beskrevet for hvert enkelt produkt på Clarins-hjemmesiden.

Hvorfor indkøber Clarins ikke kun planter i Frankrig?
Hos Clarins prioriterer vi at indkøbe i Frankrig, når vi kan. Somme tider er det kun planter fra fjernere liggende marker, der har de specifikke egenskaber, som vores fyto-kemikere leder efter. Når vi indkøber visse ingredienser fra lande med et lavt indeks for menneskelig udvikling, kan vi støtte en snes fair trade-programmer verden over, i Madagaskar og Burkina Faso for bare at nævne to. Dermed medvirker vi til at opmuntre lokalbefolkninger til at udvikle deres særlige viden og lokale økonomi, samtidig med at lokale ressourcer respekteres.

Partnere og økologisk landbrug

Hvad står “CCF” (Certified Clarins Farm) for?
Partnere, der har mærket ‘CCF’, opfylder den højeste grad af krav til indkøb af vores planter, som defineret i Clarins’ Charter for ansvarligt indkøb, der kan ses på Clarins.dk. Kriterierne er: certificeret økologisk landbrug + sporbarhed helt tilbage til høstområdet + langvarig kontrakt mellem Clarins og leverandøren.

Hvorfor bruger Clarins ikke kun økologiske ingredienser?
Clarins’ Charter for ansvarligt indkøb er baseret på kriterier for regenerativ landbrugspraksis, som der stilles endnu højere krav til end de krav, der stilles til en garanti for økologiske ingredienser. For at kunne klassificeres som værende regenerativt landbrug skal processerne og ingredienserne værne om miljøet og samtidig respektere lokalbefolkninger, en forpligtelse i overensstemmelse med Clarins’ filosofi.
Når det er sagt, prioriterer Clarins planteekstrakter, der er høstet fra certificeret økologisk landbrug. I øjeblikket består 59% af vores herbarium af økologiske planter. Det er vores mål at nå op på 80% i 2025.
For så vidt angår ingredienser, der hverken er dyrket økologisk eller certificeret økologisk, arbejder vi på, så vidt det er muligt, at overgå til økologisk dyrkning hos vores leverandører. Alene i 2021 har vi støttet og bekræftet skiftet til økologisk dyrkning i 13 tilfælde.

Produktions- og produktsikkerhed

Hvad angiver produktionsdatoen på Clarins T.R.U.S.T.?
Produktionsdatoen er den dato, da partiet blev emballeret. Med andre ord er det den dato, hvor dit produkt blev påfyldt.

Hvor længe er det sikkert at bruge mit produkt?
Hos Clarins er holdbarhedsperioden for alle vores kosmetikprodukter angivet til 36 måneder, når det opbevares under hensigtsmæssige forhold, medmindre andet er angivet på emballagen. Tjek mærkaten med holdbarhed efter åbning [PAO] (ofte i form af en krukke med et tal ved siden af) bag på al vores emballage for at se, i hvor mange måneder dit produkt som minimum kan anvendes efter åbning.

Filtre

Sorter efter

Du kan ikke tilføje dette produkt til din kurv.